Sokan megfeledkeznek a használt kések élezéséről és nem igazán figyelnek a megfelelő tárolásra vagy éppen használatra. Nem is gondolnánk, pedig rendkívül fontos a kések helyes kezelése és rendszeres élezése, hiszen klasszisokkal megkönnyítheti mindennapjainkat.
Cikkünkben ezúttal praktikus tanácsokat olvashatsz, amelyeket érdemes figyelembe venni késeid élezése során.
Alapvető tanácsok
Az első és legfontosabb szempont a késélezés során az élsorja figyelembe vétele. A kés élének egyik oldalát egészen addig kell fenni, élével előre mozgatva, átlósan magunktól eltolva, amíg felső oldalán meg nem jelenik az élsorja. Ezt követően ismételd meg ugyanígy a folyamatot a kés másik oldalán is.
Ha láthatóvá válik az élsorja az annyit tesz, hogy a fém olyannyira elvékonyodott, hogy felhajlik, így ebből jól észrevehető. Ha előbb abbahagyod az élezést, akkor a késed garantáltan tompa marad.
Azért is rendkívül fontos ennek a figyelembevétele, mert valójában ez az egyetlen módszer, amivel meg lehet állapítani, hogy elég anyagot távolítottál el az élről, vagy sem.
Az élezés szöge
Az kések élezési szöge igazából a kés fajtájától és méretétől függ elsősorban. Másképp kell elvégezni az élezést például egy nagyobb konyhai késnél és másképp egy kisebb bicskánál.
Természetesen a kisebb kések élszöge kicsi, a nagyobbaké pedig nagy, így ehhez mérten kell beállítani a megfelelő szöget. Általános igazság az is, hogy minél kisebb az élszög, annál élesebb lesz a kés.
Az alapvető konyhai kések esetében, az élszög megközelítőleg 12-24 fok között mozog. Emellett, az élezés során mindenképp fontos, hogy a folyamat közben ezt a szöget végig tartani kell. Tehát a szög méretétől függetlenül a lényeg, hogy azt precízen, pontosan tartsd a fenés során.
Mit használjunk az élezéshez ?
Kövek
Az élezéshez a legtöbben talán fenőkövet használnak, aminek fő feladata az acél eltávolítása a pengéről.
Általában minél finomabb követ alkalmazunk, annál polírozottabb lesz késünk éle. Itt pedig fontos megemlíteni, hogy ebben az esetben a precízebb, ugyanakkor nyomó típusú vágásoknál lesz leginkább hasznunkra az adott kés.
Mindebből pedig az következik, hogy minél durvább a kő, annál durvább lesz az él is. Ebben az esetben pedig elsősorban a húzott vágásoknál lesz segítségünkre késünk.
Természetesen megannyi kőtípus létezik, de nem teljesen mindegy, hogy melyiket is használjuk. Használhatunk például természetes köveket, mint például az Arkansas kő vagy belga kő. Az úgynevezett japán kövek is jó megoldások lehetnek, azonban rendkívül drágák. Alkalmazhatunk ezenfelül még szintetikus köveket vagy kerámia alapú vizes köveket is.
Olaj vagy víz használata
A kövek alkalmazásánál sokan használnak olajokat vagy vizet. Ennek elsődleges célja, hogy a leválasztott fémrészecskék úgymond lebegve maradjanak, ezzel megelőzve azt, hogy eltömítik a követ.
A kérdés napjainkban is vitatott, vannak akik azt állítják, hogy víz vagy bármilyen olaj nélkül is tökéletes eredményt érhetünk el.
Ezzel szemben, sokan esküsznek ezek használatára. Egy biztos, ha korábban használtál olajat a kövön, akkor a későbbiekben is tégy ugyanígy, ellenkező esetben a kő eltömődhet.
Fenőacél
A fenőacél használata is gyakori, általában akkor használják ha a kés az idők során elhajlott és ezt szeretnénk kiegyengetni.
Sok tévhit kering az emberek fejében, így a legtöbben úgy gondolhatják, hogy az a megfelelő fenőacél, amin sok borda és kiemelkedés található, mert ezek segítik a megfelelő él kialakítását. Azonban ez nem így van, sőt az számít jobb fenőacélnak, amelyik felülete simább, hiszen az egyenetlenségek károsíthatják a kés élét.
Létezik olyan típus, ami hosszirányban hornyolt, de erre jellemző, hogy agresszívebben dolgozik és kárt okozhat az élben. Emellett van a simább típusú acél, ami valamivel lassabban, ugyanakkor kíméletesen dolgozik.
Fenőszíj vagy bőr
A szíjon való fenés nem takar mást, minthogy a kés pengéjét egy súrolóanyaggal (például fenőpaszta) telített bőrdarabon “élezed”.
A szíjon való fenésnél a kést fordítva kell tartani, mint amikor a kövön végzed az élezést, tehát pengeháttal előre. Ez a módszer alkalmas lehet az élsorja lefenésére vagy ha kitartóan, hosszabb ideig végezzük a folyamatot, akkor az él felpolírozását is elérhetjük.
Ez a módszer meglehetősen könnyebb, mint az élszög megtartása a köveken, így rendkívül jól használható az élezés utolsó lépéseként.